Цілюща купіль

Олександр Зубицький

 


 

ФІТОБАЛЬНЕОЛОГІЯ В ДОМАШНІХ УМОВАХ

Перш ніж розпочати фітобальнеопроцедуру, враховуються:

  • особливості даного організму (вік і стать, функціональна здатність окремих органів і тканин, загальний психічний і фізичний стан хворого, його ставлення до води, холоду й тепла);
  • особливості захворювання (загальний характер перебігу, період його розвитку, ступінь ураження окремих органів і всього організму в цілому, існуючі ускладнення, найхарактерніші симптоми);
  • зовнішні умови (властивості навколишнього повітря, характер приміщення, де провадиться лікування, та всієї обстановки, загальний режим і поведінка хворого, умови праці й побуту, дієта й супутні методи лікування);
  • особливості самої процедури (інтенсивність, повторюваність і вільні проміжки, техніка виконання, підготовчі й заключні процедури).

Протипоказання до застосування фітованн: гіпертонічна хвороба III стадії, декомпенсація серцевої діяльності, порушення мозкового і коронарного кровообігу, активна форма туберкульозу легень, злоякісні новоутворення, доброякісні пухлини з тенденцією до росту, схильність до кровотеч, прогресуюча глаукома, інфекційні захворювання, мокнуча екзема, друга половина вагітності.

Ванни діють на організм людини різнобічно. Загальне тепло і вплив перепадів температури, випарів, масаж при обмиванні — на всі ці подразники організм відповідає певними реакціями. Як стверджує Пліній Старший, римляни протягом шести століть не знали лікарів і лікувалися від усіх хвороб звичайною водою. Та ще краще на організм людини впливають ванни з домішками настоїв і відварів трав, екстрактів рослин.

Чимало таких ванн при різних захворюваннях можна застосовувати в домашніх умовах. Саме їх ми пропонуємо нашим читачам. Та передусім кілька слів про ванни з цілющими компонентами, про особливості дії ванни на організм людини.

Найперше слід зазначити, що вона впливає на шкіру, серцево-судинну, нервову, м'язову системи, органи дихання, суглобовий апарат, обмін речовин людини.

Шкіра реагує на температуру, дотик вологи, масажні подразнення при обмиванні. Вона захищає наш організм, бере участь у диханні, виводить з організму шлаки. Коли приймаємо ванну, шкіра червоніє, наливається кров'ю, регулюючи температуру тіла, передає імпульси в нервовий центр, виділяє крізь пори піт, збагачує організм цілющими речовинами й виводить шкідливі. Під впливом тепла й пари вона звільняється від старих клітин, стає гладенькою, еластичною, а під впливом холодної води судини її звужуються, шкіра ніби молодшає.

Серцево-судинна система активно й інколи досить різко реагує на ванну. Про це повинні пам'ятати хворі на гіпертонію, стенокардію, ревматизм, атеросклероз тощо.

Перерозподіл циркулюючої крові, зміна її температури під впливом ванни, а також тонусу судин, разом з посиленими потовиділенням, вологістю, температурними контрастами, збільшує навантаження на серцево-судинну систему й вимагає чіткого дозованого застосування цієї процедури.

Якщо під час процедури виникло якесь неприємне відчуття (болить, «тисне» серце, печія, раптове прискорене серцебиття тощо), необхідно негайно перервати процедуру, прийняти серцеві ліки (валер'яну, валідол тощо), а потім обов'язково проконсультуватися з лікарем з цього приводу.

Але частіше трав'яні ванни, правильно дібрані за порадою лікаря, навпаки, допомагають зняти всі неприємні симптоми з боку серцевої діяльності.

Нервова система також реагує на ванни. Приплив крові до шкірного покриву і м'язів сповільнює кровообіг мозку, знижує емоційну та психічну активність, що, в свою чергу, зменшує біль у м'язах і суглобах,  знімає нервове напруження.

Купелі з цілющими добавками рослинного походження регулюють нервову систему. Однак при цьому не слід вживати алкоголь, палити. Не слід приймати ванну після безсоння.

Тривале перебування у ванні може погіршити самопочуття, знизити працездатність. Проте дозоване зігрівання у воді з легким масажем м'язів, навпаки, знімає втому, болі в м’язах, сприяє їх еластичності, рухливості.

Дихальна система активно реагує на тепло ванни, а трав'яні випари добре впливають на бронхи, легені. Коли людина приймає ванну, легені працюють як своєрідний кондиціонер, регулюючи тепловіддачу та секрецію слизових бронхіального дерева.

Під впливом трав'яних ванн, припарок, завдяки рівномірному теплу, особливо, коли поєднується це з масажуванням віником, добре прогріваються, стають еластичнішими і рухливішими суглоби. Набряки, больові відчуття в суглобовому апараті зменшуються або зникають. Приплив крові й лімфи дає додаткову можливість збагачення суглобів киснем, сприяє їх відновленню (регенерації).

Ванни активно впливають на обмін речовин (газообмін, мінеральний і білковий обмін, терморегуляцію, стан м'язів), покращують роботу внутрішніх органів, залоз внутрішньої секреції. Доведено, що ванни сприяють виведенню радіонуклідів і токсинів з організму людини, передусім завдяки посиленому потовиділенню.

Вирішивши вдатися до водолікування, слід насамперед визначити: ванна ти душ? Якщо ванна, то якими мають бути режим її використання, характер, температура?

Найкраще все це погодити з лікарем, який добре знає особливості вашого організму.

Можуть призначатися гарячі, теплі, індиферентні, прохолодні та холодні ванни.

Гаряча ванна - сильнодіюча процедура у воді, нагрітій до 40°С і вище. її тривалість - до 10 хвилин. Така ванна розширює поверхневі і деякі глибокі судини. Відбувається перерозподіл крові: вона активно припливає до поверхні шкіри, суглобів, м'язів, а приплив крові до внутрішніх органів зменшується. Активно підвищується потовиділення, що сприяє видаленню шкідливих речовин, шлаків, токсинів, радіонуклідів. Різко підвищуються температура тіла, тиск, прискорюється серцебиття, активізується дихання.

Зважаючи на таку активну й різнобічну реакцію організму, гарячі ванни не рекомендуються при гіпертонічній хворобі, атеросклерозі, стенокардії, туберкульозі, схильності до кровотечі, виснаженні.

Теплі ванни (37-39°С) тривають 10-15 хвилин. Вони зменшують м'язове напруження, знімають біль, поліпшують сон, заспокійливо впливають на нервову систему, покращують обмін речовин, травлення.

Найчастіше такі ванни застосовують при неврозах, перевтомі, захворюваннях ендокринної системи.

Ванни індиферентної температури (34-36°С) також приймають 10-15 хвилин. Вони тонізують і освіжають. Поєднуючи такі ванни з вправами для м'язів і підводним масажем, можна досягти відчутного схуднення, активізації обміну речовин, загального поліпшення самопочуття.

Використовують індиферентні ванни при серцево-судинних, нервових, ендокринних захворюваннях, перевтомі. їх добре поєднувати з трав'яними компонентами.

Прохолодні (20-30°С) і холодні (до 20°С) ванни різко тонізують, стимулюють функції нервової і серцево-судинної систем, активізують обмін речовин. Приймають їх 3-5 або 1-2 хвилини.

Корисні вони при неврозах зі зниженою збудливістю, імпотенції, психічних розладах, алкоголізмі. Дехто використовує такі ванни для активного загартування, а для «моржів» вони — система.

Нагадуємо:

рекомендації щодо домашньої фітогідротерапії прийнятні тільки після детального обговорення та консультації з вашим, шановний читачу, лікарем.

Найкраще приймати в домашніх умовах ванни індиферентної температури або теплі.

Гарячі ж ванни найдоцільніше робити для ніг, рук, суворо регламентуючи час і спосіб приготування.

З опису таких ванн місцевого використання й розпочнемо нашу розповідь.

Найчастіше місцеві ванни призначають для ніг. Навіть приказка є: людина починає старіти з ніг. Саме тому змолоду слід особливо дбати про них.

Ванни для ніг корисно робити всім, особливо тим, хто працює стоячи, з навантаженням на нижні кінцівки. Якщо ж ноги не просто втомлюються, а ви почуваєте їх немічність, з'явилися болі, необхідно проконсультуватися в лікаря, які ванни найкраще підійдуть, як їх приймати.

Ванни для ніг бувають: очищувальними, очищувально-тонізуючими, заспокійливими й зміцнювальними, лікувальними, тонізуючими, зігрівальними, розсмоктувальними.

Перед процедурою радимо виконати ряд гімнастичних вправ:

  1. Не піднімаючи ніг, лежачи, покрутіть за і проти годинникової стрілки по 10 - 15 разів кожною ступнею.
  2. Погладьте руками ноги, починаючи від ступні, аж до стегон. Повторіть вправу 4-5 разів.
  3. Візьміться за спинку стільця, станьте, витягнувшись, на пальці ніг й повільно опустіться на п'яти. Повторіть 5 — 6 разів.
  4. Походіть босоніж по кімнаті, ступаючи на пальці й переходячи на п'яти.
  5. Робіть 10-12 кроків на п'ятах, високо піднявши перед ступні.
  6. Злегка масажуючи, погладьте ступні, гомілки, стегна знизу догори 4-5 разів.

Якщо страждаєте на розширення чи запалення венозних судин, гнійники на кінцівках, ці вправи й місцеві ванни без нагляду лікаря робити не варто, бо це може зашкодити.

На верх